Logo « Arduino » z stylizowanym obrazem znaku nieskończoności na górze

Project Zero oferuje Arduino rozwiązanie w walce z podróbkami na wielu rynkach działalności marki

„Wyniki Project Zero widać bardzo szybko. To narzędzie działające od ręki”.
Sara Therner
kierowniczka ds. znaków towarowych i licencjonowania

Inspiracja dla rzesz twórców

Arduino to znana na całym świecie firma oferująca platformę elektroniki typu open-source, która powstała wokół idei umożliwiania twórcom łączenia łatwego w obsłudze sprzętu i oprogramowania. Platforma Arduino stała się siłą napędową projektów obejmujących wszystko — od urządzeń gospodarstwa domowego po wysoce wyspecjalizowany sprzęt do pracy naukowej. Wokół firmy powstało grono wiernych fanów: studentów, hobbystów, artystów, programistów i specjalistów różnych branży.

Od 2003 r. Arduino pomaga pomysłowym majsterkowiczom realizować projekty, oferując szereg mikrokontrolerów jednoukładowych i zestawów mikrokontrolerów, dzięki którym każdy może mieć dostęp do prostych, przystępnych cenowo opcji tworzenia projektów cyfrowych. Platforma odniosła tak ogromny sukces, że zainspirowała globalny ruch twórców. Tętniące życiem społeczności zaczęły gromadzić się wokół idei tworzenia oraz udostępniania sprzętu i oprogramowania typu open source marki Arduino.

„Początkowo skupialiśmy się na produktach przeznaczonych dla studentów projektowania lub do celów edukacyjnych, ale od tego czasu znacznie rozwinęliśmy działalność. Teraz nasze produkty są równie szeroko wykorzystywane przez specjalistów różnych branż”.

Rozwój na globalną skalę jednocześnie utrudniał jednak firmie Arduino skuteczne monitorowanie rynku pod kątem podrobionych produktów.

„Podróbki to dla nas duży problem. Jesteśmy dobrze znani, a nasze produkty – oraz ich podrobione kopie – można znaleźć w prawie każdym kraju świata”.
Grupa komponentów elektronicznych Arduino na niebieskiej powierzchni, pokazująca innowacje technologiczne

Open source ma swoje prawa

Arduino działa w ramach modelu open source, co oznacza, że kod źródłowy oprogramowania i projekty urządzeń są dostępne za darmo, a do tego można je dowolnie modyfikować i rozpowszechniać. To właśnie ta filozofia doprowadziła Arduino na pozycję tak znaczącego gracza w świecie interaktywnej elektroniki, umożliwiając stworzenie niemal każdej rzeczy, jaką można sobie wyobrazić – od systemów monitorowania jakości wody i kontrolerów LED po instrumenty muzyczne i cyfrowe plansze do szachów.

Oprogramowanie i sprzęt firmy Arduino stanowią własność intelektualną, której opracowanie wymaga niezliczonych prototypów, licznych badań i ciężkiej pracy. Zyski ze sprzedaży układów bezpośrednio finansują ten kosztowny proces. Licencja typu open source pozwala użytkownikom modyfikować oprogramowanie i projekty urządzeń, aby uzyskać pożądany produkt wyjściowy. Tego typu produktów pochodnych lub kopii nie można jednak sprzedawać pod marką Arduino tak jakby były oryginalnymi.

„Gdy ktoś kupuje oryginalny produkt marki Arduino, nie płaci jedynie za sam układ. Płaci również za wszystko to, co za nim stoi. Kupując podróbkę, nie płaci się za dotychczasową ani przyszłą pracę twórców produktu”.

Produkty podrobione nie tylko grożą nadwątleniem wysiłków wkładanych przez Arduino, lecz szkodzą też wiarygodności i reputacji marki, które firma zbudowała przez lata wspierania społeczności open source.

„Nasz dział pomocy technicznej często otrzymuje e-maile od osób zmagających się z wadliwymi produktami niskiej jakości. Musimy im wyjaśniać, że kupili podróbki, których naprawa jest niemożliwa. To trudna sytuacja zarówno dla klienta, jak i dla nas”.

Tego typu podrobione układy sprawiły nawet, że firma Arduino rozpoczęła program „zakupów testowych”, kupując produkty z różnych stron internetowych i sklepów, a następnie przedstawiając problemy pojawiające się w produktach podrobionych. Ostatecznie proces ten jednak okazał się czasochłonny, kosztowny i w dużej mierze reaktywny.
Dwie płyty główne telefonów kompatybilne z Arduino ułożone jedna na drugiej, prezentujące innowacje technologiczne

Natychmiastowa ochrona marki

Początkowo firma Arduino korzystała z programu Amazon Brand Registry i narzędzia „Zgłoś naruszenie”, aby wyszukiwać i zgłaszać oferty, które naruszały jej zastrzeżone znaki towarowe. Po przeprowadzeniu dochodzenia przez Amazon takie oferty mogły zostać usunięte. Ale kiedy firma usłyszała o programie Project Zero i oferowanej w jego ramach funkcji samodzielnego usuwania podrobionych produktów, szybko się w nim zarejestrowała i zaczęła szkolić zespół w zakresie zasad programu oraz prawidłowego korzystania z narzędzia.

„Możliwość szybkiego reagowania na fałszywe oferty jest ogromnie ważna. Dzięki Project Zero wystarczy tylko wybrać znak towarowy i kliknąć, a oferta jest zamykana”.

Szybkość działania narzędzia Project Zero pozwoliła Arduino szybciej niż dotychczas identyfikować i usuwać oferty podrobionych produktów.

Dla Arduino i klientów firmy korzyści były oczywiste: mniej podróbek i więcej sprzedanych oryginalnych produktów.

„Project Zero okazał się dla nas wspaniałym rozwiązaniem i stał się główną częścią zorganizowanej strategii ochrony znaków towarowych Arduino. Przyniósł wiele pozytywnych zmian dla naszej globalnej społeczności i prowadzonej przez nas działalności”.

Sara Therner
kierowniczka ds. znaków towarowych i licencjonowania

Rozwijanie marki i zaufania klientów dzięki Project Zero

Project Zero miał natychmiastowy wpływ na sposób walki Arduino z podrobionymi produktami na każdym rynku, na którym firma prowadzi sprzedaż, oraz na ochronę oferowaną klientom. Uzyskano pewność potrzebną do zainwestowania w kilka dużych rynków, na których wcześniej trudno było się przebić, takich jak między innymi Indie, Meksyk i Turcja.

„Odkąd zaczęliśmy korzystać z Project Zero, poza oczywistym usuwaniem podrobionych produktów zaobserwowaliśmy też większe zaufanie do marki, które ostatecznie doprowadziło do istotnego wzrostu naszej własnej sprzedaży na Amazon”.

W wielu przypadkach sprzedawcy oferujący podrobione produkty robili to nieświadomie. Arduino udało się zwiększyć świadomość sprzedawców i rozwinąć ich wiedzę o tym, jak mogą zaopatrywać się w oryginalne produkty i je sprzedawać.

„Cały ekosystem Arduino opiera się na wartościach open source, a kluczowym składnikiem dbania o naszą globalną społeczność i jej rozwój jest zaufanie. Narzędzie Project Zero okazało się dla nas niesamowitym rozwiązaniem, stając się podstawowym elementem zorganizowanej strategii ochrony znaków towarowych Arduino. Przyniosło wiele pozytywnych zmian dla naszej globalnej społeczności i prowadzonej przez nas działalności”.

Sara Therner
kierowniczka ds. znaków towarowych i licencjonowania
Logo « Arduino » z stylizowanym obrazem znaku nieskończoności na górze
Lokalizacja
Włochy
Branża
Komputery i akcesoria
Premiera na Amazon
2017 r.
Narzędzia ochrony marki
Brand Registry
Project Zero

Dowiedz się więcej o Project Zero

© 2024 Amazon.com, Inc. lub podmioty stowarzyszone
Facebook logo
Twitter logo
LinkedIn logo
Tiktok logo
YouTube logo