Czym jest dropshipping

Czym jest dropshipping i jak działa w Polsce?

Zapraszamy do przewodnika o dropshippingu. Dowiesz się, jak działa dropshipping, jakie wyróżniamy strony w tym procesie, i to jak ocenić potencjalne wady i zalety korzystania z dropshippingu jako metody dostawy dla firm e- commerce.
165,91 zł (bez VAT) miesięcznie + opłaty za sprzedaż
Kobieta czyta o dropshippingu.

Dropshipping: Wprowadzenie

Rozwój branży e-commerce doprowadził do powstania wielu firm wspierających ten proces sprzedaży. Jednym z takich rozwiązań biznesowych jest dropshipping. Jest to model, w którym realizacja zamówień, proces magazynowania, pakowania, wysyłki i dostarczania produktów do klientów końcowych, jest zlecana podmiotowi trzeciemu, nazywanemu „dropshipperem”.

W momencie złożenia zamówienia przez swojego klienta, sprzedawca zamawia produkt bezpośrednio u dostawcy, a ten wysyła skompletowane zamówienie do odbiorcy końcowego. Dzięki temu, dropshipping umożliwia sprzedawcom tworzenie ofert produktów bez konieczności uprzedniego nabywania ich, a w konsekwencji nie odpowiadają oni za zarządzanie składowaniem i stanem magazynowym, inwentaryzację, i ostatecznie, zapewnienie odpowiedniej formy dostawy do klienta.

Takie rozwiązanie wymaga minimalnych inwestycji i nie wiąże się z kosztami magazynowania towarów. To atrakcyjna forma rozpoczęcia działalności gospodarczej z niskim kapitałem początkowym i niskimi kosztami ogólnymi. Bez konieczności inwestowania w przestrzenie magazynowe oraz personel do obsługi realizacji zamówień.

Ponadto, bez konieczności sprowadzania i magazynowania oferowanych produktów, sprzedawcy zyskują możliwość włączania do asortymentu szerszej gamy produktów. Umożliwia to klientom wygodne zakupy z wyborem atrakcyjnej oferty produktów, które potencjalnie mogą nie być łatwo dostępne lokalnie.

Globalnie wielu sprzedawców zdecydowało się na rozpoczęcie działalności lub włączenie dropshippingu do już istniejących biznesów e-commerce. Zrozumienie jak działa ten model pomoże podjąć Ci świadomą decyzję, czy jest to rozwiązanie odpowiednie do Twoich potrzeb.
Globalny dropshipping

Czym jest Dropshipping?

Dropshipping jest jednym z wielu dostępnych rozwiązań dla sprzedawców, które pozwala na skoncentrowanie się na sprzedaży produktów online – we własnej witrynie e-commerce lub na zewnętrznej stronie internetowej – jednocześnie zlecając proces realizacji zamówień stronie trzeciej.

Sprzedawca przekazuje zamówienia klientów i informacje o wysyłce do producenta lub hurtownika, który następnie wysyła produkty bezpośrednio do klienta. Detalista zasadniczo działa jako pośrednik między klientem a dostawcą.

Dropshipping zyskał w ostatnim czasie na popularności jako rozwiązanie stosowane w e- commerce ze względu łatwość rozpoczęcia działalności, praktyczny brak barier wejścia oraz niskie koszty prowadzenia takiej sprzedaży.

Dropshipping nie jest jednak pozbawiony wad. Sprzedawcy detaliczni, u których zamówienia składają klienci końcowi, tracą częściowo kontrolę nad realizacją zamówienia – jakością produktów i dostawy, oraz czasem dostawy. Trudniej zarządza się zadowoleniem klienta i jego skłonnością do powtórnych zakupów zlecając dostawcom ważną część procesu sprzedaży.

Jak Działa Dropshipping?

Sprzedaż w formie dropshippingu jest oparta na szczegółowej umowie pomiędzy sprzedawcą a stroną trzecią, która w jego imieniu realizuje sprzedaż. Dropshipping to nic innego jak model biznesowy, który pozwala na sprzedaż towarów bez posiadania magazynu lub własnego zaplecza logistycznego. W tym modelu, sprzedawca, właściciel sklepu internetowego, oferuje produkty, które są przechowywane i wysyłane bezpośrednio przez ich producenta lub hurtownika. Dzięki temu, sprzedawca nie musi angażować dużych nakładów finansowych w zakup towarów, magazynowanie oraz opłacanie kosztów logistyki.

Jak działa dropshipping? Oto pięć kroków, które pomogą Ci zrozumieć tę koncepcję:
 1. Wybór produktów: Sprzedawca wybiera produkty, które chce oferować w swoim sklepie internetowym. Może korzystać z katalogów dostępnych w serwisach dropshippingowych lub nawiązać bezpośredni kontakt z hurtownikami i producentami.
 2. Utworzenie sklepu internetowego: Sprzedawca tworzy sklep internetowy, który będzie oferował wybrane przez niego produkty. Może skorzystać z gotowych rozwiązań e-commerce lub zlecić stworzenie strony internetowej specjalistom.
 3. Prezentacja oferty: Sprzedawca dodaje oferowane produkty do swojego sklepu internetowego, ustawia ich ceny oraz opisy. Zajmuje się także promocją sklepu, pozyskiwaniem klientów i zarządzaniem strumieniem zamówień.
 4. Zamówienia i płatności: Klienci składają zamówienia i dokonują płatności za pośrednictwem strony internetowej sklepu. Płatności trafiają na konto sprzedawcy, który następnie przekazuje zamówienia do hurtownika lub producenta zamówionych przez klienta produktów.
 5. Wysyłka i obsługa klienta: Hurtownik lub producent wysyła zamówione produkty bezpośrednio do klienta końcowego. Sprzedawca odpowiada za kontakt i obsługę klienta, a także rozwiązuje ewentualne problemy oraz udziela informacji o stanie zamówienia.
Sprzedawca musi dokładnie analizować potrzeby klientów, dobierać produkty zgodnie z preferencjami klientów oraz tworzyć skuteczną strategię marketingową. Warto zaznaczyć, że to po stronie sprzedawcy leży zazwyczaj informowanie zamawiającego o stanie realizacji zamówienia. Możliwe jest ustawienie zautomatyzowanych powiadomień informujących kupującego o wypełnieniu kolejnych kroków w realizacji jego zamówienia – potwierdzenie otrzymania zamówienia, informacja o kompletowaniu, przygotowaniu do wysyłki oraz nadaniu zamówionych produktów, nawet jeśli te kroki mają miejsce poza faktyczną kontrolą sprzedawcy detalicznego.

Pamiętaj, że to tylko opis przykładowego rozwiązania. Twoja współpraca ze stronami trzecimi w procesie sprzedaży zależy od ustaleń jakie wspólnie uzgodnicie oraz umów jakie podpiszecie.
Kobieta zajmująca się dropshippingiem

Zrozumienie roli sprzedawcy, producenta i hurtownika.

W modelu dropshippingu wskazuje się trzy główne strony realizacji zamówień - sprzedawców, producentów i hurtowników.

W rzeczywistości handlu internetowego praktycznie każdy może zostać sprzedawcą – osoba prywatna, mała lub średnia firma, aż po duże przedsiębiorstwa. Wszystkie te podmioty mogą sprzedawać online. Jednakże, kiedy mówimy o dropshippingu jako sprzedawcę określamy stronę, która sprzedaję wybrany produkt klientowi końcowemu.

Sprzedawca, nazywany też sprzedawcą detalicznym oferuje i sprzedaje produkty na swojej stronie internetowej lub w sklepie internetowym. To on decyduje o asortymencie swojego sklepu internetowego i o cenach produktów. To również on otrzymuje zapłatę od klienta końcowego oraz zgadza się na pokrycie lokalnie obowiązujących podatków i opłat. Nawet jeśli formalnie sprzedawca nie zajmuje się przechowywaniem, pakowaniem i wysyłką towarów, którymi handluje to w tej formie realizacji zakupu odpowiada za nie.

Producent jest stroną, która wytwarza towary zapewniając ich jakość. Może być to osoba fizyczna lub przedsiębiorstwo. Producenci zazwyczaj sprzedają swoje produktu hurtowo dalszym hurtownikom lub sprzedawcom, a nie jako pojedyncze sztuki odbiorcom indywidualnym. Jako sprzedawca masz możliwość zakupu bezpośrednio u producenta, pamiętaj jednak o tym, że producenci często niechętnie sprzedają mniejsze partie produktów. Preferują sprzedaż określonych wolumenów, często ustalając wymaganą minimalną liczbę sztuk towaru. Przedsiębiorcy stawiający pierwsze kroki w handlu często mają trudność przy zamawianiu większej ilości produktów, wiąże się to z koniecznością ich magazynowania oraz wysokimi kosztami wejścia na rynek.

Hurtownia jest pośrednikiem między sprzedawcą a producentem. Zajmuje się magazynowaniem i wysyłką produktów do klienta.

Razem ci gracze tworzą ważny trójkąt w modelu dropshipping, umożliwiając sprzedawcy internetowemu oferowanie produktów bez kosztów inwentaryzacji i magazynowania.

Podsumowując:
 • Sprzedawcą w modelu dropshipping jest detalista, który oferuje i sprzedaje produkty na swojej stronie internetowej lub w sklepie internetowym. Jego głównym zadaniem jest budowa atrakcyjnej strony internetowej, pozyskiwanie oraz obsługa klientów. Sprzedawca jest odpowiedzialny za to, aby oferowane przez niego produkty były wysokiej jakości i niezawodne. Musi również dbać o to, aby produkty były zawsze dostępne w magazynie dostawcy i dostarczane do klienta na czas. Sprzedawca ponosi również ryzyko w przypadku problemów z dostawą lub produktami. Kluczem do sukcesu jest ścisła współpraca sprzedawcy detalicznego, hurtownika i producenta.
 • Producent to strona odpowiedzialna za stworzenie oferowanych później produktów. Jego rolą jest tworzenie towarów o wysokiej jakości. Producent powinien być specjalistą w swojej dziecinie, odpowiada za proces produkcji, jakość towarów oraz ich zgodność z obowiązującymi wymogami prawnymi. Nieodzowną rolą producentów jest wdrażanie innowacji i ciągłe doskonalenie samych towarów oraz różnorodności oferty. Jako, że w modelu dropshippingu producent nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z klientem końcowym, bardzo ważna jest ścisła współpraca między producentem a sprzedawcą. Sprzedawca będzie mógł przekazać producentowi informację o poziomie zadowolenia klientów z jakości i funkcjonalności produktów. Konstruktywna krytyka i wsłuchiwanie się w potrzeby klientów umożliwi producentowi lepszą odpowiedź na zapotrzebowanie rynku.
 • Hurtownik jest pośrednikiem między sprzedawcą a producentem. Zajmuje się magazynowaniem i wysyłką produktów do klienta. Hurtownia odpowiada za uzupełnianie stanów magazynowych oraz dostarczane zamówień do klientów w określonym czasie realizacji. Hurtownik odpowiada również za pakowanie, przygotowanie do wysyłki i nadanie paczek. Hurtownia jest ważnym partnerem dla sprzedawcy i producenta, jej pośrednictwo zapewnia sprawne działanie modelu dropshippingu. Jeśli sprzedawca może oferować sprzedaż większej liczby sztuk, hurtownik często gwarantuje zniżki na zakupy.

Jak znaleźć odpowiedniego partnera do dropshippingu?

Znalezienie odpowiedniego partnera w relacji dropshippingu jest kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Rzetelność realizacji etapów sprzedaży będzie firmowana Twoim sklepem. Partnerzy biznesowi muszą być godni zaufania, sprawdzeni i odpowiedzialni.

Gdy przymierzasz się do szukania kontrahentów bardzo ważne jest określenie niszy, w ramach której chcesz prowadzić swoją działalność oraz sporządzenie listy produktów, które chcesz włączyć do oferty sklepu. To pierwszy krok do znalezienia odpowiednich partnerów biznesowych.

Następnie możesz skorzystać z platform internetowych, , aby znaleźć dostawców – dropshipperów, którzy dostarczają produkty sprzedawcom w ramach interesującej Cię niszy produktów.

Ważne jest sprawdzenie reputacji dostawców. Możesz sprawdzić recenzje na ich stronach internetowych i w mediach społecznościowych, aby zobaczyć, co mówią o nich inni sprzedawcy. Sprawdź opinie na temat rzetelności dostawcy i tego, czy zapewnia dobrą obsługę klienta. Ponadto rozważ bezpośrednie skontaktowanie się z dostawcami i rozmowę na temat ich produktów, zasad wysyłki i polityki zwrotów, oraz warunków współpracy.

Wykonanie tych kroków pomoże Ci znaleźć niezawodnego i odpowiedniego partnera dropshippingu, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i celom biznesowym.

Dropshipping produktów od różnych dostawców.

Korzystanie z usług wielu dostawców w modelu dropshippingu pozwala sprzedawcy oferować szerszą gamę produktów dostarczanych przez wielu różnych producentów bez ryzyka pozostania z niesprzedanym towarem. Możliwym rozwiązaniem jest współpraca z jednym hurtownikiem „dropshipperem” zaopatrującym się u różnych producentów lub korzystanie z usług wielu różnych realizatorów sprzedaży. To wszystko zależy od umowy jaką mamy z naszymi partnerami biznesowymi. Niezależnie od formy ważne jest, aby upewnić się, że wszyscy dostawcy są wiarygodni, a jakość produktów i terminy dostaw spełniają oczekiwania klientów.

Korzystanie z usług wielu różnych dostawców ma kilka potencjalnych zalet i przewag konkurencyjnych:
 • Możesz oferować klientom szerszą gamę produktów.
  Wybierając wielu dostawców dla swojej firmy nie ograniczasz się do asortymentu tylko jednego źródła. W efekcie, Twoi klienci będą mogli wybierać spośród rozbudowanej gamy towaru.
 • Możesz rozszerzyć zasięg swojej sieci biznesowej i zbudować więcej relacji biznesowych.
  Korzystanie z wielu dostawców w celu pozyskiwania produktów umożliwia nawiązanie rozbudowanych relacji biznesowych. Może to być potencjalnie dużą zaletą w momencie rozwoju Twojej firmy.
Rozważając te niewątpliwe zalety i ułatwienia, nie możemy zapominać, że podobnie jak w przypadku każdej innej relacji biznesowej, współpraca z wieloma innymi podmiotami jest wymagająca i angażująca. Zanim zdecydujesz się na ten krok przemyśl dokładnie wszelkie wady i zalety jakie przewidujesz dla swojego biznesu.
Mężczyzna myśli o biznesie dropshippingowym

Czy dropshipping jest odpowiedni dla mojego modelu biznesowego?

Dropshipping nie jest rozwiązaniem uniwersalnym, ostatecznie to Ty musisz zdecydować, czy jego zalety przewyższą ewentualne niedogodności w branży, w której funkcjonujesz. Podejmując tę decyzję warto przemyśleć między innymi poniższe kwestie.

 1. Tożsamość marki.

  Zastanów się czy chcesz sprzedawać produkty pod własną marką? Stworzenie i rozwój brandu może zapewnić Ci wyższą rozpoznawalność wśród klientów, równocześnie budując z nimi głębszą relacją opartą na zaufaniu i lojalności względem marki. Przywiązanie do marki korzystnie wpływa na obniżenie presji cenowej na Twoich produktach. Klienci rozpoznając ją i wyróżniając wśród innych generycznych zamienników potrafią uzasadnić cenę produktów, modyfikując swój wewnętrzny filtr wyszukiwania po najniższej cenie. Jednak, żeby Twoja marka budziła zaufanie i miała dobrą renomę musisz szczególnie zadbać o pozytywne doświadczenie zakupowe w Twoim sklepie. Dobre skojarzenia z marką powinny towarzyszyć Twojemu klientowi od momentu odwiedzenia sklepu internetowego po dostawę pod jego drzwi. Korzystając z rozwiązania dropshippingu zlecamy część procesu realizacji sprzedaży partnerom tracąc tym samym kontrolę nad jakością produktu, pakowaniem, wysyłką i dostawą do klientów. Jeśli ucierpi na tym jakość, klienci opuszczą naszą markę i wybiorą konkurencyjne produkty. Dodatkową trudnością jest dostosowywanie produktów, opakowań i dostawy do marki jeśli zlecone jest to dropshipperowi. Nasza wyjątkowość w oczach klienta może zostać poddana próbie.
 2. Kontrola jakości.

  Jakość oferowanych przez Ciebie produktów przekłada się na funkcjonowanie Twojej firmy. Wysoka jakość potwierdzana przez klientów pozytywnymi ocenami będzie wspierać efekt rozpoznawalności. Jeśli jednak deklarowana jakość nie odpowiada tej rzeczywistej, można spodziewać się wysokiej liczby zwrotów. Ryzykujesz odstraszającymi negatywnymi recenzjami klientów oraz ich odpływem. Przemyśl na ile kluczowe jest dla Ciebie zapewnienie niezmiennie wysokiej jakości produktów.

  W przypadku dropshippingu stała kontrola jakości możliwa jest tylko w oparciu o porozumienie z wiarygodnymi dostawcami – dropshipperami. Dlatego proces selekcji zaufanych partnerów biznesowych jest tak ważny.
 3. Dostawa zamówień.

  Jakie terminy dostaw zamówień spełnią oczekiwania Twoich klientów? Kupując przez Internet zazwyczaj oczekujemy szybkiej wysyłki, to bardzo istotna część doświadczenia zakupowego online. Zbyt długi czas dostawy tworzy negatywny wizerunek Twojej witryny i Twojej marki. Wybierając dostawcę dropshippingu zwróć uwagę na warunki i czas dostawy oraz związane z tym koszty. Sprawdź, czy twój dostawca umożliwia śledzenie zamówień. To dodatkowa korzyść dla Twoich klientów.

Jakie są wady i zalety dropshippingu?

Korzyści płynące z zastosowania rozwiązania dropshippingu obejmują niskie koszty początkowe, brak konieczności przechowywania i wysyłki towaru, oraz szeroką gamę produktów do wyboru. Wady to między innymi niższe marże sprzedaży, ograniczona kontrola nad jakością produktów oraz możliwe opóźnienia w dostawach lub sprzedaży hurtowej.

Zalety dropshippingu

 • Niskie koszty początkowe.
  Dropshipping nie wymaga od Ciebie tworzenia zapasów, co oznacza, że nie musisz inwestować pieniędzy w zakup produktów lub wynajem powierzchni magazynowej.
 • Nie potrzebujesz fizycznej przestrzeni magazynowej.
  Ponieważ nie musisz samodzielnie przechowywać zapasów, nie potrzebujesz fizycznej przestrzeni magazynowej, więc nie ponosisz dodatkowych kosztów wynajmu, ubezpieczenia ani konserwacji.
 • Elastyczność twojej pracy.
  Dzięki dropshippingowi możesz pracować z dowolnego miejsca, o ile masz połączenie z Internetem. Daje to elastyczność pracy w domu, kawiarniach, przestrzeniach coworkingowych lub gdziekolwiek chcesz.
 • Oferowany wybór produktów.
  Nie ogranicza Cię zatowarowanie sklepu czy utrzymywanie zapasów, możesz łatwo oferować nowe produkty bez ponoszenia ryzyka finansowego.
 • Skalowanie biznesu.
  Dropshipping umożliwia szybki rozwój bez martwienia się o rozbudowę infrastruktury fizycznej. Możesz łatwo testować nowe produkty oraz skalować swoją działalność w miarę wzrostu popytu.

Wady dropshippingu

 • Ograniczona kontrola jakości produktów.
  Kiedy korzystasz z dropshippingu, polegasz na dostawcy w realizacji zamówienia. Ogranicza to Twoją kontrolę nad tym procesem. Jeśli usługa dropshippera wypada poniżej deklarowanej jakości ryzykujesz niezadowoleniem klientów.
 • Dużo przedsiębiorców korzystających z podobnego modelu.
  Dropshipping to popularne rozwiązanie. Znalezienie dochodowej niszy i wyróżnienie się może być trudne.
 • Problematyczna wysyłka zamówień.
  Korzystając z usług wielu różnych dropshipperów – dostawców produktów, wysyłka zamówienia będzie realizowana z wielu lokalizacji, co może stwarzać problemy logistyczne, takie jak opóźnienia, zagubione paczki i skargi klientów.
 • Niższe marże.
  Firmy realizujące sprzedaż w formie dropshippingu mają zwykle niższe marże niż tradycyjne firmy. Nie mając kontroli nad kosztami realizacji zamówień muszą polegać na cenach oferowanych przez swoich dostawców i walczyć z konkurencją niskimi cenami produktów.
 • Zawodni dostawcy.
  Sprzedawcy uzależnieni są od wiarygodności swoich dostawców. Jeśli zawiodą, będzie to miało konsekwencje dla reputacji Twojej firmy.
Zestawienie wad i zalet w przypadku Twojej firmy może wskazać na nieopłacalność modelu dropshippingowego. Pamiętaj jednak, że to nie jedyna forma ułatwienia prowadzenia działalności sprzedażowej w Internecie. Alternatywą będzie na przykład marketing afiliacyjny lub model Fulfillment by Amazon (FBA) – Realizacji przez Amazon.

Czy dropshipping jest właściwym wyborem dla Ciebie?

Rozumiejąc lepiej działanie modelu dropshippingu i alternatywnych opcji realizacji zamówień, dokładnie przeanalizuj i porównaj parametry sprzedaży dla tych rozwiązań. Rozważ poniższe aspekty.
 1. Tożsamość marki - przy sprzedaży produktu wszystko to, co buduje tożsamość marki, czyli wygląd, styl i projekt Twoich produktów, mogą być decydującymi czynnikami wyboru dla klientów. Dropshipping daje tylko częściową kontrolę nad tymi parametrami. Jeśli nie możesz znaleźć dropshippera, który może dostosować produkty tak, jak tego oczekujesz, potencjalnie narażasz reputację Twojej firmy.
 2. Kontrola nad jakością produktów – ze względu na brak rzeczywistego wglądu w zakupione i magazynowane przez Twojego partnera-dropshippera towary, masz ograniczoną kontrolę nad jakością tych produktów. Jeśli jakość produktów odbiega od tej deklarowanej, możesz stracić swoich klientów.
 3. Czas dostawy: ponieważ proces dostawy i realizacji leży w gestii Twojego partnera – dostawcy, upewnij się, że ma on dobrą historię terminowych realizacji dostaw. Skorzystanie z realizacji przez Amazon (FBA) może przyspieszyć dostawę zakupionych towarów. Niektóre produkty kwalifikują się nawet do bezpłatnej, gwarantowanej dwudniowej dostawy w ramach Amazon Prime, wymaga to jednak spełnienia określonych warunków.
 4. Finansowanie: jeśli jesteś na początku kariery sprzedawcy internetowego, masz zapewne mniej kapitału. Dropshipping i niektóre inne alternatywy pozwalają zmniejszyć wydatki na pozyskiwanie, nabywanie i przechowywanie produktów przed ich sprzedażą.

Wnioski.

Dropshipping to metoda sprzedaży detalicznej, w ramach której sklep nie przechowuje sprzedawanych produktów w magazynie. Zamiast tego, w momencie otrzymania zamówienia sprzedawca dokonuje automatycznego lub nie, zakupu u strony trzeciej – dropshippera, który pobiera odpowiednie produkty ze stanu magazynowego, pakuje je, przygotowuje do wysyłki i nadaje bezpośrednio do klienta końcowego. Rolę strony trzeciej może pełnić sam producent, hurtownik lub inny detalista.

Główną zaletą dropshippingu jest to, że wymaga on niewielkiej inwestycji początkowej. Brak konieczności zatowarowania sklepu, wynajmu powierzchni magazynowych, inwentaryzacji, obsługi magazynów, kompletowania zamówień oraz obsługi wysyłek znacznie obniża wysokość nakładów finansowych koniecznych do rozpoczęcia działalności. Bez konieczności sprzedaży zalegających zapasów, zyskujesz większą elastyczność, aby dostosować swoją ofertę do aktualnych potrzeb. Możesz łatwo zmieniać gamę asortymentu i dbać o jej atrakcyjność dodając do oferty nowe produkty, na które popyt nie jest pewny. Potencjalne bestsellery podbiją popularność twojego sklepu internetowego i wyróżnią go na tle innych. Nie musisz jednak martwić się o niesprzedane zapasy produktów mało popularnych. Ryzyko związane z utrzymywaniem zapasów jest zminimalizowane.

Dropshipping nie jest jednak pozbawiony wad. Niedoskonałości tego modelu jakie musisz wziąć pod uwagę to po pierwsze poziom marży. Są one zazwyczaj dosyć niskie ze względu na wysoką konkurencję oraz bardzo ograniczony wpływ na zarządzanie kosztami realizacji zamówień. Po drugie, masz niewielką kontrolę nad jakością produktów, czasem wysyłki i opakowaniem, w jakim klient końcowy otrzyma swoje zamówienie. Potencjalne rozczarowania i złe doświadczenia klientów z przebiegu zakupów spadną na Ciebie i twój biznes, a nie niewidzialnego dla klienta dropshippera. Co więcej, poleganie na dostawie produktów przez stronę trzecią może wiązać się z problemami z dostępnością produktów, a brak kontroli nad łańcuchem dostaw może utrudniać skalowanie biznesu.

Podsumowując, dropshipping może być świetną opcją dla przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć biznes online przy niewielkiej inwestycji początkowej. Jednak ważne jest, aby przed podjęciem decyzji dokładnie rozważyć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania.

Często zadawane pytania

Czym jest dropshipping?
Dropshipping to jeden ze sposobów, w jaki sprzedawca może zlecić podmiotowi zewnętrznemu proces przechowywania, pakowania i dostarczania produktów swoim klientom.
Czy muszę korzystać z dropshippingu, aby dostarczać moje produkty?
Nie, korzystanie z dropshippingu nie jest obowiązkowe.
Czy dropshipping jest dozwolony na Amazon?
Musisz przestrzegać zasad dropshippingu Amazon, jeśli zamierzasz realizować zamówienia Amazon za pomocą dropshippera.
Czy mogę wysłać przesyłkę za pośrednictwem Amazon?
Nie, Amazon nie jest usługą dropshippingu, ale metoda Realizacji przez Amazon Fulfillment by Amazon (FBA) jest alternatywą dla dropshippingu. W tej formie to Amazon przechowuje, pobiera z magazynu, pakuje i wysyła Twoje produkty.
Jaka jest różnica między producentem, hurtownikiem i sprzedawcą detalistą?
Producenci są stroną odpowiedzialną za wytworzenie i produkcję towarów. Hurtownicy skupują wyprodukowane towary, zazwyczaj kupują od producentów całe partie w ramach zakupów hurtowych, a następnie odsprzedają je detalistom – w większości przypadków nie sprzedają bezpośrednio użytkownikom końcowym. Sprzedawcy detaliczni mogą prowadzić małe sklepy lub punkty sprzedaży, z których prowadzą sprzedaż bezpośrednio do konsumenta. Producenci, hurtownicy i sprzedawcy detaliczni mogą również współpracować ze sobą w ramach modelu dropshippingu. Co zmienia ich rolę w procesie sprzedaży.
Czy mogę dostarczać produkty na cały świat za pomocą dropshippingu?
Należy to sprawdzić u dostawcy - dropshippera. Niektórzy dostawcy oferują wysyłkę za granicę, nie jest to jednak regułą.
Jaka jest różnica między producentami, hurtownikami i detalistami w modelu dropshippingu?
Gdy korzystasz z rozwiązania dropshippingu role producenta, hurtownika i detalisty różnią się od tradycyjnego układu. Producent wciąż wytworzy produkty, hurtownik skupuje ich partie, natomiast detalista kupuje te produkty (od producenta lub za pośrednictwem hurtownika) dopiero w momencie otrzymania zamówienia od klienta końcowego. Podpisując umowę na dropshipping, ciężar magazynowania i realizacji wysyłki zamówionego towaru spada na hurtownika bądź w niektórych przypadkach bezpośrednio na producenta.
Czy muszę zarejestrować swoją firmę, aby korzystać z usług dostawcy dropshippingu?
Prowadzenie sprzedaży internetowej bez zarejestrowanej działalności gospodarczej jest regulowane stanem prawnym. W Polsce przewidziana jest możliwości działalności nierejestrowanej, która daje osobom fizycznym możliwość świadczenia usług i sprzedaży towarów bez konieczności tradycyjnej rejestracji firmy. Prowadząc działalność nierejestrowaną nie jest wymagane posiadanie numerów NIP, REGON, czy firmowego konta bankowego. Nie ma też obowiązku prowadzenia księgowości. Działalność nierejestrowaną można prowadzić właściwie w każdej branży z wyjątkiem tych, które wymagają zezwoleń, koncesji lub licencji. Pamiętaj jednak, że przychód z tej działalności nie może przekraczać w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Masz do sprzedania tylko kilka rzeczy?

Zacznij sprzedawać już dziś

Zaprezentuj swoje produkty milionom klientów w całej Europie, którzy codziennie wchodzą na stronę Amazon.pl
165,91 zł (bez VAT) miesięcznie + opłaty za sprzedaż
© 2024 Amazon.com, Inc. lub podmioty stowarzyszone
Facebook logo
Twitter logo
LinkedIn logo
Tiktok logo
YouTube logo